Newton a EET

Jak budete fungovat v Newtonovi s EET ?

  • Při tisku paragonu se pouze na pozadí odešle v XML datová zpráva na Finanční správu
  • Když přijde do 2 sec. odpověď, která obsahuje FIK, vytiskne se účtenka a tím je vše hotovo
  • Když nedojde, vytiskne se paragon s PKP, tyto účtenky se následně musí do 48 hodin odeslat na Finanční správu

A prakticky:

když vše funguje jak má, tak se pouze o max. 2 sec. prodlouží tisk paragonu a na paragonu budou nové kódy (BPK a FIK). Tj je kód poplatníka a fiskální identifikační kód paragonu.

Při technickém výpadku jsou dvě možnosti, jedná se o selhání systému Finanční správy nebo o výpadek internetu, potom do 48 hodin musíte odeslat všechny účtenky s PKP kódem. Pokud je problém např. s počítačem, tj. účtenky píšete v ruce a razítkujete je PKP kódem, je to stejná situace.

Problém je pouze v tom, když se Vám do 48 hodin nepodaří rozchodit počítač, internet nebo nebude fungovat brána Finanční správy.

Technické řešení:

jsou 3 varianty:

1/ V Newtonu nastavíte, že se má o získání FIKu starat sám, potom pouze vytvoříte paragon v Newtonu, protože zákazníci budou občas paragon vyžadovat, doporučujeme se vybavit nějakou paragonovou tiskárnou, my doporučujeme např. Epson TM-20, ale může to být v podstatě jakákoliv. Pokud Vám nebude vadit tisk na A4 tiskárně, lze to realizovat i takto.

Výhody: nemáte žádný další náklad

Nevýhody: nevyužijete dotaci, nemáte v podstatě žádnou zpětnou reakci, protože z portálu daňové zprávy získat např. přehled včera odeslaných paragonů

2/ Budete posílat paragony přes další softwarové nebo hardwarové zařízení, je to vlastně obdoba práce s platebním terminálem. My budeme mít od 1.12.2016 na tomto webu online pokladnu, podobně by to mělo být řešeno i na portálu Finanční správy, kde bude další verze online pokladny. Když přijmete peníze, otevřete web s online pokladnou, opíšete částky a počkáte max. 2 sec. na FIK, který uvedete na účtenku – klidně v ruce.

Výhody: nemáte žádný další náklad, můžete evidenci navázat na libovolné komerční řešení, zde ale budou určitě nějaké další poplatky, využijete dotaci , ale nepokryje Vám vaše náklady

Nevýhody: máte často data v cloudu, tj. nejsou u Vás

3/ Pořídíte si k Newtonovi nějakou registrační pokladnu pro EET, my doporučujeme zatím pouze Euro 50Mini. Připravujeme Elcom 80, ale není zatím v prodeji.

Výhody: Nemusíte kupovat paragonovou tiskárnu, protože tato pokladna v sobě obsahuje rovnou termotiskárnu. Výhodou je možnost nechat si na konci dne udělat denní uzávěrku. Je to spíš o tom, že portál Finanční správy neumožňuje zatím majiteli udělat si večer kontrolu tržby, kterou jeho zaměstnanci odeslali během dne. Využijete dotaci, nejsou žádné další měsíční poplatky, pokladna umí pracovat i bez počítače.

Obsluha registrační pokladny nemůže být jednodušší než je.

Euro 50TE CZ
Euro 50TE CZ

Je potřeba pochopit, že se vše podepisuje Vaším certifikátem, tj. kdokoliv má k dispozici Váš certifikát, může za Vás odesílat libovolné účtenky a odpovědnost je pouze na Vás.

Pokud se tedy bojíte zneužití např. ze strany zaměstnanců nebo rozbití počítače, je pro Vás vhodná pouze volba č. 3.